W miejscach posadowienia ścian konstrukcyjnych lub działowych w przyziemiu budynku dochodzi do przerwania ciągłości poziomej izolacji termicznej ocieplanego elementu budowlanego (płyta przyziemia, strop nad garażem lub piwnicą itp.) Wskutek tego powstaje znaczny mostek termiczny w kierunku pionowym: ciepło wchłaniane przez ściany pomieszczenia ogrzewanego może swobodnie odpływać w kierunku fundamentów czy stropu/płyty przyziemia wykonanej z betonu, czyli materiału o niskim oporze cieplnym i współczynniku przewodzenia ciepła =1,7 [W/m*K] a dalej do gruntu lub pomieszczenia nie ogrzewanego.
Zastosowanie bloczków ISOMUR® Plus prowadzi zatem do zapewnienia ciągłości izolacji termicznej w miejscach, gdzie poprowadzenie izolacji konwencjonalnej, takiej jak płyty styropianowe, nie jest możliwe ze względu na ich znikomą wytrzymałość na ściskanie.
ISOMUR® Plus wpływa bezpośrednio na podniesienie temperatury na wewnętrznych powierzchniach ścian w rejonie cokołu budynku znacznie powyżej temperatury „punktu rosy” i skutecznie eliminuje ryzyko powstawania pleśni.
W przeciwieństwie do materiałów porowatych takich jak np. gazobeton (nasiąkliwości nawet do 40% objętości), ISOMUR® Plus charakteryzuje się bardzo niskim stopniem zawilgocenia co gwarantuje, że zachowa on swoje właściwości termoizolacyjne przy kontakcie z wilgocią, a cokół pozostanie suchy i ciepły.
Ze względu na niski stopień porowatości lekkiego betonu szkieletu nośnego nie występuje tutaj proces kapilarnego podciągania wilgoci, co gwarantuje, że posadowione na bloczkach ściany nie zawilgotnieją.
Dane techniczne
- Współczynnik przewodności cieplnej: =0,245 [W/m*K] Czytaj dalej
- Nasiąkliwość struktury nośnej bloczka wg normy PN-EN ISO 12571: maks 4% masy Czytaj dalej
- Absorpcja wody wg PN-EN 772-11: cws = 0,10 [kg/(m2h)] Czytaj dalej
- Wytrzymałość na ściskanie: 20 [MPa] Czytaj dalej
- Wytrzymałość na ścinanie ściany z wbudowanymi bloczkami Isomur Plus: 0,10 [MN/m]
- Klasa odporności ogniowej:
F 30 oraz F 90 wg DIN 4102
F30-AB lub F90-AB
- Izolacja akustyczna: Bloczek Isomur Plus nie wpływa negatywnie na izolacyjność akustyczną ściany, w której został wbudowany.
Zalety
ISOMUR® Plus zapewnia szereg zalet i korzyści dzięki swoim charakterystycznym właściwościom:
- niski współczynnik przewodności cieplnej [W/m*K]
- bardzo niski stopień nasiąkliwość oznacza brak obniżenia właściwości izolacyjnych bloczka po ewentualnym zawilgoceniu
- brak przepuszczalności dla wody, bloczek Isomur Plus po wbudowaniu stanowi dodatkową warstwę poziomej izolacji przeciwwilgociowej ścian
- brak kapilarnego podciągania wody do warstw muru posadowionych bezpośrednio na bloczkach
- duża wytrzymałość na ściskanie daje możliwość wznoszenia na bloczkach budynków do 4 kondygnacji
- szybkie i proste wbudowanie
- dokładność wymiarowa nie wymaga stosowania szczególnych zabiegów na etapie murowania
Stosując ISOMUR® Plus zyskujemy:
- minimalne straty ciepła, mające ogromny wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania pomieszczeń
- podniesienie poziomu temperatury na wewnętrznych powierzchniach ścian w części cokołowej znacznie powyżej temperatury krytycznej („roszenie”)
- brak powstawania grzybów pleśniowych, powstających pod wpływem zjawiska „roszenia” w cokole budynku zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu ze względu na brak występowania zawilgoceń i pleśni na ścianach
- suchy i ciepły cokół